Skip to main content

Staff Directory

Luke Ontiveros Superintendent of Schools

Kristyn Cornejo Executive Secretary

Niccole Wiseman  Director, Student Support Services

Maggie White Public Information Officer

Tammie Castillo-Shiffer, EdD Family Engagement and Pupil Support Specialist

Vangelis Garcia District Community Liaison

Maria Cortez District Community Liaison

Aida Hernandez-Garcia District Community Liaison

Nancy Arellano District Community Liaison

Bijou Beltran Assistant Superintendent

Helena Avedikian Coordinator, Human Resources

Marina Muscio Supervisor, Human Resources

Hannah Class Employee Benefits


CERTIFICATED PERSONNEL

Nora Vargas

Veronica Cuenca


CLASSIFIED PERSONNEL

Savanah Smith

Lorina Diaz

Susie Mendez

Melissa Gutierrez  Classified & Certificated Personnel


Miranda Salinas Sub Service


Maribel Paduganan  District Receptionist

Matt Beecher  Deputy Superintendent

Brian King Coordinator

Melissa Maxwell Supervisor

Jessica Parra Secretary

Karmen Gunn Certificated Payroll

Alexis Orca Budget Control

Malinda Diaz Classified Payroll

Virginia Macabunga Budget Control

Courtney Reyburn Accounts Payable

Kevin Smith Accounts Payable

Mike Grogan Student Housing Technician

Karen Franklin Escape Implementation Specialist

Melissa Dutra Assistant Superintendent

Acela Comerford Secretary

Jennifer Loftus Director of Teaching & Learning

Sarah Cameron Coordinator of Teaching & Learning

Raquel Valdez Pre-School Program Director

Michele Sioriedas Program Specialist English Learners

Maria Garcia English Learners

Sandra Carranza District Translator

Irene Mau Secretary

Silvia Carpintero Secretary

Joni Monroe Pre-School 

Nancy Pacheco EA Outreach

Wendi Pacheco EA Outreach

Anjanette Winckler  Coordinator Assessment & Accountability

Michelle Sullivan TOSA, Assessment, and Data

 Testing

Shelli Hart Teacher Development

Veronica Diaz Technology Integration

Cindy Echeverria Independent Study, TK-6

Leya O'Neal Literacy and GATE

Cynthia Grennan Literacy Reading by 3rd

Kristin Halter Math & Science, 5th & 6th Grades

Amy Burns Literarcy Reading by 3rd

Jennifer Centeno STEAM

Ryan Hubbard STEAM

Karen Mackley  Health & Social Studies

Stefanie Hardgrave VAPA and PE

Fatima Landeros Preschool

Bonnie  Wolf-Moss Supervisor

Kim Trento Secretary

Becky Bendele  Clerk


LIBRARY MEDIA CLERKS

Elaine Hanko

Nancy Trigueiro

Judy Reynolds


Amanda Garcia CUM Records and IMC a.m.

Katherine Gorman IMC p.m.


LIBRARY STORAGE

Trenton Class

Patricia McKnight Supervisor

MaryLou McDonough Purchasing Technician

Angela Gudmunds Buyer

Kenneth "Rusty" Gordon Director

Barbara Mendez Coordinator

Christy Callaghan Program Specialist

Julie Hanson Program Specialist

Meghan Fargen Program Specialist

Elisabeth Flores Secretary


CLERKS

Juan Uribe

Laura Hernandez

Roger Berrelleza Translator

Harold Litwiler Coordinator

Max Diaz Lead


WAREHOUSE DELIVERY

Gerod Sloan

Carlos Nuno

Jose Mejia

Matthew Santos

Tony Lewis

Jonathan Herrera-Macias

Arnulfo Bravo

Mark Albrecht

Johanna Chase Coordinator

Kristina Duran Program Specialist

Jessica Hettler Secretary

Mary Guardado Clerk

Kelee Harding  Account Clerk

Benito Flores Trilingual Translator

Marisol Olivera Trilingual Translator

Apolinar Chavez Clerk

Elitania Tapia Migrant & Homeless Family Advocate

Robert Bergan Director

Cynthia Parra Secretary

Miriam Hernandez-Gonzalez Clerk

Brian Rieke Coordinator

Sandra Heredia Clerk


SYSTEM ADMIN SUPPORT

Doug Scudder Network Specialist

Chris Ausan  

Ken Fry


MICROCOMPUTER NETWORK SUPPORT

Louis Turk Technology & Info Systems Specialist

Abel Garcia

Paul Kaye

John Miner

Mathew Cameron


DATA/APPLICATION SUPPORT

Matt Harris Office Automation Specialist (SIS), Aeries & Clever Support

Julie Yamada Student Information Data Specialist (SIS) Aeries & State Reporting Support

Karen Franklin Office Automation Specialist Escape & Digital School Support

Chuck Knowles Office Automation Specialist (SIS) Data Management Support

Rebecca Herrick Director, Plan Alignment & Implementation

Nicole Duran Secretary

Tammy Hinden Account Technician and Budget Control

 Coordinator

Kathy Parker Secretary


SUPERVISORS

Jeanie Steller

Sandra Sanchez


ACCOUNT CLERKS

Candy Bell

Kim Rodriguez

Rachele Azziz Program Specialist

Jennifer Ellsworth Clerk


SCHOOL NURSES

Julie Chan
Heather Clinton
Kim Danell
Kathleen Freeman
Kelley Haines
Carolyn Kleinsmith
Katie Mendoza
Anna-Liza Pacaoan
Iran Rahbar
Lisa Ritchie
Lynne Watje

Cindy Echeverria Teacher on Special Assignment

Virginia Grote Clerk

Johanna Chase Coordinator, State & Federal Programs

Eduardo Panting Assistant Administrator

Maria Mota Secretary

Alexis Orca Account Clerk

Data

Alejandra Villapando  Health Clerk

Mariana Lopez MEPIC Graphics

Elitania Tapia Migrant & Homeless Family Advocate


RECRUITERS

Johny Mejia

Hector Jimenez

Elizabeth Salazar

Brian Zimmerman, Ph.D Director

Nancy Garza Secretary

Jennifer Ellsworth Clerk

Margot Olivarria Family Outreach

Scott Roy Coordinator

James Michaelis Custodial Supervisor

Richard Medina Supervisor-Maintenance

Tony Cuellar Construction Supervisor

Sean Chenoweth Risk Management

Leticia Cuellar Secretary

Anel Diaz Clerk

Marilu Vega Clerk

SCHOOL PSYCHOLOGISTS

Kim Porter

Joel Orozco

Abraham Espino

Feliciano Aguilar

Miriam Burlakovsky

Brenda Salazar

Amber Walz

Joan Montalban

Tina Rodriguez

Karla Ocha

Nicole Kurczodyna

James Miller

Robert Gilden

Guadalupe Orozco


PROGRAM SPECIALISTS

Meghan Fargen

Julie Hanson

Christina Callaghan


MENTAL HEALTH SPECIALISTS

Jeremy Dastic

Shilpa Kachgal

Keven Chiles


BCBA

Laurice Seely

Yolanda Horton

Carrie Hicinbothom